Yapılan Etkinlikler  
İtalya Hakkında  
İşbirliği Teklifleri  
İtalya'daki Fuarlar  
Ege'deki İtalyan Firmalar  
Yararlı Linkler  
İtalya'da Tatil Günleri  
Talepleriniz  
İnsan Kaynakları  
Üyelik  
Sık Sorulan Sorular  
İletişim  
 
 
 

 
İzmir İtalyan Ticaret Odası
ISO 9001:2008
kalite belgesine sahiptir
       
   İTALYA HAKKINDA
  ANCONA


Marke Bölgesi’nde bulunan Ancona, tarihi, kültürel, sosyal ve ekonomik nitelikleriyle ön plana çıkmayı başarmış İtalya’nın yaşam kalitesi yüksek şehirlerinden biridir.
Bölgede yaklaşık yerel firmalar da dâhil olmak üzere 48.000 işletme aktif olarak faaliyet göstermektedir. Her dokuz kişiye bir işletme düşmektedir.
Ancona’ nın başarısı, halkının eğitim seviyesinin yüksekliği, yenilik ve girişimlere açık olması, yatırım ve yöntemlerinde esnek olma kabiliyetinin sonucudur.
Dünya tarafından tanınan ve takdir edilen büyük şirketlerin yanı sıra, ekonominin asıl kaynağı oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmeler de faaliyet göstermektedir.
Ancona’ daki zanaat firmaları bölgedeki toplam firma sayısının yaklaşık %30’unu ve imalat sanayinin ise %75’ini oluştururlar.

Söz konusu firmalar, şirket tipi ve boyut olarak zanaatçı olmakla birlikte teknik olarak daha gelişmiş ve yeniliklerle geleneksel anlayışı birleştirmeyi başarmış on binlerce KOBİ olarak tanımlanan firmalardır.
Bölgede belli üretim alanlarında uzmanlaşmış 49 sanayi bölgesi mevcuttur. En önemli sektörler makine, beyaz eşya ve plastik olmakla beraber, turizm ve kalıp sektörü de ön plana çıkan sektörler arasındadır.
Makine sektörü 9.300 çalışanıyla 1.010 işletmenin faaliyet gösterdiği zengin bir sektördür.
Bölgedeki imalatçı firmaların %24’u bu sektörde yoğunlaşmaktadır. Marke Bölgesi’ndeki 11 makine üretim merkezinden 7 tanesi Ancona’ da yer almaktadır. Makine sektörü tek başına bölge ihracatının  %60’ına sahiptir. İhracat özellikle Avrupa Birliği ülkelerine(Almanya, Fransa, İngiltere), Doğu, Orta Avrupa’ya ve Güney Amerika’ya yapılmaktadır.
Oldukça önemli olan beyaz eşya sektörünün çevresinde, son yıllarda, ileri teknoloji kullanan yan sanayi firmaları da kendilerini göstermeye başlamışlardır.
Plastik sektörü son on yıl içerisinde en çok gelişme gösteren sektördür.
Söz konusu sektör birçok alt bölüme ayrılmış olarak faaliyet göstermektedir. Bu alanda 2.500’den fazla kişiye istihdam sağlayan yaklaşık 220 civarında işletme mevcuttur.

 

   
  << İtalya Hakkında Listesine Git
  © İZMİR İTALYAN TİCARET ODASI design & developed by Tanıdık Ajans