Yapılan Etkinlikler  
İtalya Hakkında  
İşbirliği Teklifleri  
İtalya'daki Fuarlar  
Ege'deki İtalyan Firmalar  
Yararlı Linkler  
İtalya'da Tatil Günleri  
Talepleriniz  
İnsan Kaynakları  
Üyelik  
Sık Sorulan Sorular  
İletişim  
 
 
 

 
İzmir İtalyan Ticaret Odası
ISO 9001:2008
kalite belgesine sahiptir
       
   İTALYA HAKKINDA
  TOSCANA


TOSKANA

A - GENEL BILGILER
Cografi Konumu :
Apenin Daglari'nin bati tarafindan Tiren Denizi'ne kadar uzanan Toskana Bölgesi'nin %67'sini tepeler,%25'ini daglar ve %9'unu da ovalar olusturmaktadir. Apuane Alpleri'nde bulunan Pisanino Dagi (1946m.) bölgenin en yüksek dagidir. Bölgeye bagli bir çok adanin içerisinde en önemlisi, büyüklük açisindanItalya'nin 3. büyük adasi olan Elba adasi'dir. Floransa ve Pisa'dan geçen Arno ise bölgenin baslicaakarsuyudur.
Iklim:
Bölge, kiyidan akdeniz iklimine sahiptir. Denizden uzak yerlerde Avrupa kitasina ait iklimin etkileri ve
rakimin yüksek oldugu bölgelerde ise dag ikliminin etkisi görülür.
Sehirleri :
Floransa (Firenze), bölgenin merkezidir. Kendi çevrelerinde merkez konumdaki diger kentler; Siena,
Arezzo, Pistoia, Prato, Lucca, Livorno, Grosseto, Pisa ve Massa Carrara olarak siralanabilir.
Turizm:
Toskana yarimadasi; konumu, otelleri, dogal güzellikleri, manzaralari, sanatsal, kültürel ve tarihsel
çekiciligi sayesinde yüksek sayida turisti agirlar. Floransa tek basina Toskana bölgesinin en çok turist çeken sehridir. Özellikle son yillarda çocuklu ailelere yönelik turizmi artirmak için önemli çalismalar yapilmaktadir. Kuzeyden baslayarak Apenin Daglari'nin sirtlarina kadar yesil vadiler uzanir. Ayricaasmalarla ve zeytin agaçlariyla dolu dogal görüntüsü ile bölgenin kalbi görkemli Volterra'da, eski Etrüsk köklerinin bulundugu yerleri görmek mümkündür. Toskana Agriturizmi ile ünlüdür. Toskana'nin kirsal alanlarinda o bölgeye ait zeytin yagi, sarap ve peynir üretimi yapan, kendi ürünleri ile hazirladiklari sebze agirlikli son derece lezzetli yemekleri sunan ve oda kiralayan çiftlik veya satolara sikça rastlamak mümkündür. Ayrica Toskana karaciger sikayetlerine iyi gelen sulariyla da uluslararasi ün kazanmistir.
Toskana Turizm Müdürlügü
www.turismo.toscana.it
Sanat :
Toskana her sehri sanat eserleri ile dolu bir bölge oldugu halde Floransa tek basina bir müze sehirdir.
Bölgeyi ziyarete gelenler tarihi 13. ve 14. yüzyillara dayanan sanat eserlerinin inanilmaz güzelligiyle basbasa kalirlar. Etrüsk uygarligindan (Fiesole, Chiusi, Volterra, Populonia) Roma abidelerine ve
harabelerine; Romanesk Mimari'den görkemli Gotik Katedrallere, her seyiyle özel Rönesans patlamasinakadar genis bir yelpaze sunmaktadir.
Müzeler :
Floransa, yüzyillarin büyük mimari eserlerini ve basyapitlarini muhafaza etmektedir. Içlerinde belki de en önemlisi Uffizi Galeri tarafindan sunulan tablo koleksiyonudur. Ziyaretçiler, içinde ilgi çekici self-portreler koleksiyonu bulunan, Tasarim ve Baski Odasina girebilirler. Palazzi Pitti Galerisinde ise Tiziano ve Rafael'in basyapitlarinin bulundugu büyük tablolar görülebilir.
Floransa, Kostüm ve Arabalar Müzesi'ne sahiptir. Ayrica essiz güzellikteki Italyan bahçeleri " Giardino di Boboli " görülmeye degerdir. Ziyaretçiler, Opera del Duomo Müzesi'nde Michelangelo tarafindan yapilmis olan ünlü "Pieta"nin keyfine varabilirler. Bunlarin yaninda Bargello Müzesi, St. Mark Müzesi, Academy Galerisi ve Stibbert Etnolojik Müzesi ziyaret edilebilecek yerlerdir.
Iyi korunmus bir ortaçag kenti olan Siena'da, III. Alessandro'nun tarihe ev sahipligi yapan Sehir Müzesi,Opera Metropolitana Müzesi ve Siena tablolari olan Pinacoteca Nazionale Müzesi bulunmaktadir.
Gelenek ve sanatin her yerde güçlü hissedildigi Arezzo kentinde bulunan Galeri, Ortaçag ve Modern
Müzeleri gezilip görülebilecek güzellikler arasindadir.
Gezilecek Yerler :
Sanatsal yapitlarinin yaninda Toskana Bölgesi Argenterio Ulusal Parki ve Elba Adasi gibi sira disi dogal güzelliklerin oldukça fazla görüldügü bir bölgedir. Siena, Piazza del Campo'su, Floransa ise ünlü Ponte Vecchio üzerindeki onbesinci yüzyil dükkanlari ile meshurdur.
Güneyde Apuan Alpleri, nefes kesen beyaz mermer ocaklari manzarasini sunar. Arno ve Tiber
nehirlerinin üst kismiyla çakisan yogun Casentino ormanlari sonbaharda gezilmeye degerdir.
Siena ortaçag mimarisi, Palio'su ve küçük kiliseleri ile ünlüdür. Pienza, Cortona, Volterra ve San
Giminiano kasabalarinin hepsi iyi korunmus ortaçag kasabalaridir.
Son olarak Pisa kesinlikle görülmelidir. Campo di Miracoli'nin yani sira Egik Kulesi ile ünlü kasabanin
hemen yakininda Lucca ve Pistoia bulunur.
Tarih:
Romalilar zamaninda isgal edilen bölge burayi yeniden düzenleyen Etrüsklerin oldu. Etrüskler ilk
sehirleri kurdular, tarim yapmak için bitkiler ektiler, tarlalari verimli hale getirdiler, su yollari insa ettiler,
Elba demirini ve Amiata civatasini iyi sekilde islediler. Tiren denizinin kiyisina ilk limanlari insa ettiler.
Daha sonra Romalilar, Etrüsklerin düzenlemelerine devam edip Roma'ya baglanan uzun yollar insa
ettiler (Aurelia, Clodia, Cassia, Flaminia). Toskana imparatorlugunun birlesmesiyle bölge, Almanlar ve Gotlar tarafindan ilk kez isgal edildi. Daha sonra bölgeye barbarlar ve Lombardiya'lilar hükmetti.
Toskana bölgesi hemen hemen bütün tarih boyunca liman ve tren yolu agi, endüstri (Floransa-Prato- Pistoia, Valdarno) ve turistik bir altyapiya sahip bir bölge oldu.
B - TOSKANA BÖLGESININ ÖNEMLI SEHIRLERI:

FLORANSA:
Floransa, kisa bir dönem, eski Italya Kralligina da baskentlik yapan Kuzey Italya'daki Toskana bölgesinin baskentidir. Çevresindeki yerlesim alanlariyla beraber yaklasik bir milyona yakin nüfusa sahip olan sehir, içinden geçen Arno nehri çevresinde kurulmustur. Geçmiste oldugu gibi bugün de Italya ve Avrupa'nin önemli ticaret merkezlerinden biridir. Italyan Rönesans'inin dogum yeri olarak bilinen Floransa, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kentidir. Sehirde önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadir. Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu tarihi sehirde yetismis dünyaca ünlü sanatçilardir.
Yine ünlü yazar ve sair Dante Alighieri bu sehirde yasamis ve bu sehirden ilham almistir. Dünyaca ünlü modaci Gucci'nin merkezi Floransa'da bulunur. Floransa'nin nüfusu diger Italyan kentleri gibi yasli bir nüfustur. 14 yasin altindaki çocuklar nüfusun sadece %11'ini olustururken 65 yas üzerindeki emekliler nüfusun %28'ini olustururlar. Kentin ATAF adiyla bilinen oldukça etkin bir belediye otobüsü sistemi vardir. Floransa'nin Amerigo Vespucci Havaalani kent merkezine çok yakin olup Lufthansa ve Air France gibi uluslararasi uçak firmalari bu havaalanina çok sik seferler yapmaktadirlar. Ticaret merkezi olarak önemli bir sehirdir. Banka ve finans sektörü büyük ölçüde gelismekte oldugu gibi gelen turistler gelire büyük bir pay birakmaktadirlar. Floransa'nin ekonomisi; turizm, moda, makine sanayi ve el sanatlarina dayanmaktadir. Ekonomisi agirlikli olarak hizmet sektörüne baglidir. Sarap ve yagcilik basta gelen sektörlerdir. Çin ve Uzakdogu ülkelerinin yeni ulusal rakipler olarak ortaya çikmasi ile Floransa'nin iç pazardaki payi giderek azalmaktadir. Floransa'da 417,896 çalisaniyla 106,117 adet firma faaliyet
göstermektedir.
LUCCA:
Toskana bölgesinde bulunan Lucca, geleneksel kültürü, sanati ve tarihi yapisi ile bugünün en önemli tarihi merkezlerinden birisidir. Ticaret ve sanayi olarak da oldukça gelismis olan Lucca'nin ekonomisi tarimsal üretime dayalidir. Özellikle; üzüm, tahil, zeytin, meyve yetistirilir. Sanayide ise tekstil, giyim, mühendislik, insaat ve kimya endüstrileri önde gelir. Lucca'nin ihraç ettigi ürünler; kagit, ayakkabi, metal, yat ve yat malzemeleri, mermer, dogal tas, cam, gida, tekstil, elektronik esya, plastik, kauçuk ve kimyasal boyalardir. Ýthal ettigi ürünler ise; kagit, gida, metal, kimya ve boya, ayakkabi, yat malzemeleri, mermer, dogal tas ve camdir.
PISTOIA:
Pistoia'nin ekonomisi aktif meyve ve sebze piyasasina dayalidir. Ayrica mühendislik, tekstil, mobilya, yiyecek, ayakkabi, mekanik ve plastik fabrikalarina dayali çesitli endüstriler de öne çikmaktadir.
SIENA:
Sinena, Toskana bölgesinde denize 322 m. kiyisi olan ortaçag mimarisi görüntüsüyle, dar sokaklariyla ve
soylu yapilariyla dikkat çeker. Önemli yapilariyla estetik bir güzellige sahiptir. Ekonomisi tarimsal ticarete dayalidir. Kültürel faaliyetler; üniversiteler, akademik yapi ve seramik, turizmin gelismesinde önemli faktörlerdir. Bankacilik ortaçagdan beri uluslararasi önem tasir.
CARARRA:
Cararra; Alplerin eteklerine 100 m. kadar yakindadir. Yüzyillardan beri Alplerden çikarilan degerli Cararra mermerlerinin üretim ve ihracat merkezidir. Marina di Carrara limani sadece mermer ihracati için
Yüzölçümü : 22.992 km
Nüfus : 3.529. 946
Çalisan nüfus;
Tarimda :% 5,3
Endüstride :% 33,6
Hizmet sektöründe :% 61,1
Ýssizlik :% 8,1
Otomobil sayisi : 542 (1. 000 kiside
Baslica sehirler ve nüfusu;
Floransa : 403.294
Arezzo : 91.626
Grosseto : 71.257
Livorno : 167.512
Lucca : 87.100
Massa-Carrara : 66.737
Pisa : 98.928
Pistoia : 87.830
Prato : 165.707
Siena : 56.956
Toskana'nin nüfusu düzenli bir sekilde dagilmamistir. Ikinci dünya savasindan sonra zor günler geçiren, daglik veya tarimsal bölgelerde yasayan nüfus, basta Arezzo, Grosseto ve Siena olmak üzere, endüstri bölgelerine göç etti. Sonuç olarak nüfus, agirlikli olarak Cararra'dan Leghorn'a kadar oldukça yogunlasti.
Kayitlarda Floransa'dan Pisa'ya kadar km2 basina 500 kisi düsmektedir. Toskana'lilarin lehçesi İtalya'nin merkez lehçesinden çesitli dallara bölünmüstür. Bunlar; Siena, Pisa, Lucca, Arezzo, Val di Chiana ve Floransa'dir. Yasam standarti ulusal ortalamaya göre yüksek olmasina karsin bölgesel degisiklikler görülmektedir. Toskana'nin çok iyi bir ag sebekesinin olmasi daglik ve tarim alanlarina çok yarar saglamaktadir.
DINLER: Yaklasik olarak %90'i Katoliklerden olusmaktadir. Protestan, Yahudi topluluklar ve Müslüman topluluklar da yer almaktadir.
DILLER: Italyanca (resmi), Almanca
D - EKONOMI:

GENEL BAKIS: Italya'nin ekonomisi Fransa ve Ingiltere ile benzerlik gösterir. Italya'daki kapitalist
ekonomi ülkenin batisindaki endüstrilerin gelismesine yardimci olmus, endüstrisi için daha çok yer alti kaynaklari ve enerji ithal edilmistir. Ýtalya, ekonomi ve para kurumlarinin düsük faiz ve enflasyon taleplerini karsilamak için son on yildir siki bir mali politika izlemektedir.
PARA BIRIMI: Euro (EUR)
1 Ocak 1999'da Avrupa Para Birligi, Euro'yu üye ülkelerin finansal kurumlari tarafindan ortak para
birimi olarak tanitti. 1 Ocak 2002'de Euro tek para birimi olarak bütün kurumsal islemlerin içinde
kullanilmaya baslandi.
E - TOSKANA BÖLGESI'NIN SANAYISI

SEKTÖRLER:
Toskana Bölgesi, Italya'nin hem kültürel, hem de ekonomik açidan en gelismis bölgelerinden biri
olarak oldukça dinamik bir endüstriyel güce sahiptir. Bölgede faaliyet gösteren 403.020 sirketi, 3,5
milyon nüfusu ve yaklasik 1,100 milyonluk is gücüyle Toskana Bölgesi, ülkenin atar damarlarindan biri sayilmaktadir. Bölgenin her geçen yil artan dis ticaret hacmi, ülkenin GSMH'sinin %25 ini
karsilamaktadir. Bölgenin kültürel, sanatsal ve geleneksel açidan rönesans döneminden bugüne kadar gelen güçlü altyapisi bölgede moda, tasarim, kuyumculuk gibi basarisini dünyada kanitlamis sanatsal ve estetik sektörler ön plana çikmaktadir. Basi çeken bu sektörleri, demir-çelik, metalurji, mekanik, yapi, tarim-hayvancilik ve turizm sektörü takip etmektedir. Asagida belirtilen önemli sektörlerin disinda ayrica bazi bölgelerin meshur ürünlerinden bahsetmek gerekirse; Volterra Bölgesi kaymaktasiyla, Lucchesia deri, kösele, alçi ve hasiriyla, Mugello ise yün ve biçak üretimi ile ünlüdür.
MODA
Gelismis moda sektörü, 27.000 faal sirketi ve 150.000 çalisani ile Toskana sanayisinin belkemigini
olusturmaktadir. Yapilan üretim toplam Toskana ihracatinin %37'sini karsilamaktadir. Tüm bölgeye
yayilmis olan sektör, giyim tekstili, kösele-deri ve ayakkabicilik olarak iki ana kola ayrilmaktadir. Tüm dünyadaki isiltili lüks magazalarin, trendleri belirleyen defilelerin ve moda devlerinin arkasinda,
Toscana 'nin hem sanatsal hem endüstriyel üretim kapasitesi kendini göstermektedir. Bu güçlü
dinamizmi gelistirmek, akademik ve endüstriyel açidan globallestirmek amaci ile Floransa'da
Politecnico Moda Yüksek Okulu kurulmustur .
DERI ÜRETIMI
Valdarno Bölgesi'nde, bölgesel üretimin %50'sini 1.5 milyon sirketi, 6.000 çalisani ve yillik 700 milyon euro cirosuyla deri imalati olusturmaktadir. Ancak sektörde verimlilik düsüsü ve üretim maliyetlerindeki artis sebebiyle üretimin özellikle Romanya ve bazi Asya ülkelerine dogru kayma egiliminde oldugu gözlenmektedir. Nitekim son yillarda ithalatta artis gözlenmekte, %6,5'lik pay ile dünyanin 3. büyük deri ve ayakkabi mamulleri ithalatçisi konumunda bulunmaktadir.
Italya'daki tabaklanmis deri üretimin %35'i ve ayakkabi köselesi üretiminin %90'i, Santa Croce
Bölgesi'nden saglanmaktadir. Yapilan üretimin kalitesi genelde orta ve yüksek kalite olarak ikiye
ayrilmaktadir. Ürünler: Erkek ayakkabisi (çogunlukla klasik tarzda), bayan ayakkabisi.
Ayrica çocuk ayakkabisi üretimi de sektör olarak geleneksellesmistir. Bu sektörde kendini gösteren dev isimlerden birisi ise Salvatore Ferragamo'dur. Büyük bir titizlikle ve kaliteyle üretilen Salvatore Ferragamo imzali ayakkabilar, dünyadaki en lüks magazalarda begeniye sunulmaktadir. Giyimden deriye, Toskana topraklarindan tüm dünyaya açilan trendden kaliteye tüm dünyadaki moda kriterlerine yön veren diger iki moda devi ise Gucci ve Prada'dir. Özellikle çanta ve aksesuarda Gucci'nin adi tüm dünya tarafindan benimsenmistir.
DOKUMACI VE STILISTLER
Prato bölgesinde, 9 milyon firma ve 45 bin çalisaniyla Avrupa ve Italya'nin en gelismis ve en büyük
tekstil sahasi yer almaktadir. Bu sahada, bir tekstil ürününün tüm üretim asamalari
gerçeklestirilmektedir. Ayrica, Toskana tekstil bölgesinin yillik cirosu 6 milyon euro'ya ulasmistir ve bu cironun hemen hemen yarisi ihracattan saglanmaktadir. Bölgedeki tekstil firmalarinin tarihi bir özelligi ise yün dokumaciligidir. Üretim bay, bayan ve çocuk konfeksiyonu, spor takimlar ve gömleklerden, ayrica özel üretilen takim elbiseler ve sapkalardan olusmaktadir. Ev tekstili üretimi de tüm bölgede yayginlasmistir. Bölgedeki etkin tekstil faaliyeti sayesinde her yil Pitti Lingerie ve Pitti Casa adinda iki önemli fuar düzenlenmektedir.
TASARIM ÜRETIMI
Toskana'nin sanatiyla endüstriyel üretimini birlestiren güçlü estetik anlayisi ve sürekli yapilan biçimsel incelemeler üretilen her ürünün ortak paydasini olusturmaktadir. Ev dekorasyonundan, kuyumculuga, mermer isletmeciliginden kagit sektörüne kadar üretilen her üründe bu birlesimi farketmek mümkündür.
MOBILYA VE EV DEKORASYONU
Mobilya sektörüne gelince, Toscana bölgesinde 1 milyarlik euroluk cirosuyla yaklasik 8.500 firma
faaliyet göstermektedir. Bu cironun %11'i ihracattan saglanmaktadir. Sinalunga ise 711 firma ve 4.800 çalisaniyla mobilya üretiminde oldukça önemli bir bölgedir. Diger bir önemli bölge de, 500 milyon euroluk cirosuyla Poggibonsi'dir. Quarrata, Cascina, Ponsacco gibi bölgeler de mobilya sektörü için önem tasimaktadir.
DEGERLI TASLAR
Uluslar arasi turizm için degerli taslar ve metaller Floransa'daki Ponte Vecchio bölgesinde vitrin bulurken, üretim Arezzo'da gerçeklesmektedir. Yaklasik 1.600 firma ve 10 milyon çalisan Italya'yi sektörün 4. büyügü yapmistir. Üretimin %60'i dis pazarda yer almaktadir: ABD ve özellikle Birlesik Arap Emirlikleri.
UnoAErre sektörün en büyük sirketidir.
MERMER SEKTÖRÜ
Degerli yapi materyallerinden biri olan mermer, binden fazla kazi, tasima ve ticari sirketi, 1.3 milyon
euro'luk cirosu ile Toskana bölgesinde oldukça önemlidir. Eski çaglardan bu zamana Apuana Alplerinden
çikarilan, tüm dünyada Carrara beyazi olarak adlandirilan Luni mermeri, Roma Imparatorlugu'nun
muhtesem yapilarinin, kiliselerin, ünlü meydanlarin ve saraylarin yapiminda kullanilan temel yapi
materyali olmustur. Carrara mermeri ayni zamanda dünyada da mimaride kullanilan temel yapi tasi
olmustur. Burada sadece bölgeden çikarilan mermerin disinda diger Toskana bölgelerinden gelen çesitli
renklerdeki mermerler de islenmektedir. Ayni zamanda Ýtalya ve dünyanin çesitli bölgelerinden çesitli
mermerler de Apuana Labaratuarlari'nda islenmektedir.
KAGITÇILIK SEKTÖRÜ
Lucca sehri, 280 sirketi, 6 bin çalisani ve ortalama 620 milyon Euro cirosuyla kagit üretiminde hem
Italya'nin hem de Avrupa'nin önde gelen bölgelerinden biridir. Üretimin %90 i Avrupa ülkelerine ihraç
edilmektedir.
KARAVANCILIK
Karavan üretiminin %80'i Toskana'da yapilmaktadir. Bu konuda uzmanlasmis önemli firmalar bu bölgede
yer almaktadir. Bunlarin arasinda; "Caravan internationals di Barberino Val d'Elsa", "Laika" ve
"Mobilvetta" gibi önemli firmalar bulunmaktadir. Bu sektörde çalisan 700 kisi ile Floransa ve Siena'da
200 milyon Euro ciro elde edilmektedir.
DEMIR-ÇELIK SANAYI
Elba Adasi'ndan demir çikarilmasi eski çaglardan beri yapilan bir faaliyettir. Burada rezervler azalmis
olmasina ragmen, Piombino'da hala vardir. Lucchini Demir-Çelik Fabrikasi, her yil elde ettigi 1 milyar
Euro'luk cirosuyla Avrupa'nin önde gelen, Toskana Bölgesi'nin ise en büyük demir-çelik üreticisidir. Ayni
zamanda Magona d'Italia, demir-çelik üretimi konusunda lider fabrikalardan biridir. Dalmine ve Il Nuovo
Pignone di Firenze gibi boru fabrikalari da General Electrics adi altinda bir araya gelerek agir sanayi
sektöründe lider konuma gelmislerdir.
MEKANIK SANAYI
Bugün Toskana Bölgesi'nde mekanik sektörü özellikle mekanik parça ve oto yedek parça üretimi üzerine
yogunlasmistir. Bununla birlikte ulasim araçlari üretiminde de iki büyük firma vardir. Piaggio Di
Pontedera motorsiklet üretiminde, Breda Costruzioni Ferroviarie Di Pistoia vagon ve römork çekicisi
üretiminde, demir yolu insasinda, ayni zamanda tramvay ve metro satisinda 15 yildan beri Amerikan
pazarinda yer almaktadir.
Makine üretiminde bu bölgede uzmanlasmis firmalar bulunmaktadir. Bu firmalar farkli sektörlerdeki
firmalara farkli amaçlara yönelik makineler üretmektedir: tekstil makineleri, deri tabaklama makineleri,
mermer kazi ve isleme makineleri ve kagit isleme makineleri vs.
Oto yedek parça üretiminde ise biri önemli bir nokta olan Floransa'da, digeri Livorno Bölgesi'nde, liman
üzerinde bulunan 2 bin çalisaniyla Fiat ve General Motors gibi dev firmalarla baglantili üç fabrika
bulunmaktadir.
ILERI TEKNOLOJI SANAYII
Toscana Bölgesi'nde Ileri teknoloji sektörlerinde yer alan firmalarin sayisi 20 bin'i, cirolari ise 3 milyon
Euro'yu bulmustur. Bu firmalar, mekanik, kimyasal ilaç, bilgi islem, elektronik, ( Le Menarini, La Sclavo,
La Bayer gibi) gibi sektörlerde ve ek olarak biyotip, biyoteknoloji, telekominikasyon,robot, otomasyon
sistemleri, ölçü araçlari, uzay ve savunma sistemleri vs. üretiminde faaliyet göstermektedirler. Ayni
zamanda, Floransa, Pisa ve Siena Üniversiteleri'nin arastirma bölümleriyle siki bir iliski içinde olan destek
laboratuar agina bagli olan küçük firmalarin da önemi büyüktür. Bu laboratuarlar ayni zamanda Milli
Arastirma Kurulu ve Nükleer Fizik Enstitüsü gibi büyük kurumlarla da baglanti içindedir.
KIMYA SANAYII
Rosignano'da Livorno kasabasinda, dünyada soda üretiminde lider olan Belçika menseli Solvay'in en
büyük Italya fabrikalari yer almaktadir. Grosseto kasabasinda ise La Tioxide Europe'un önemli bir
bölümü bulunmaktadir. Livorno Sanayii Bölgesi'ndeki merkez Italya'nin en büyük petro-kimya sanayisini
olusturan dört fabrikanin grup baskani L'Agip Petroli sirketidir.
TERSANELER VE LIMANLAR
350 metreye yakin kiyi seridi ve her türlü donanimiyla Livorno'da yer alan Orlando Tersanesi,
Akdeniz'deki en önemli gemi yapim tersanelerinden biridir (yolcu feribotu, ticari gemi, gemi sarnici vs.
gibi). Toskana, Tiren Denizi'nin en ileri liman sistemlerine sahip bölgelerden birisidir. Livorno bölgesi
yillardan beri konteynir tasimaciligi sayesinde deniz ticaretinin zirvesinde yer almistir. Kuzeyde Carrara
Marina tas materyallerin tasinmasi için terminallik yaparken, güneyde Piombino adalarla baglanti
saglayarak sanayi terminalligini üstlenmektedir.
INSAAT
Michelangelo ve Brunelleschi Bölgelerindeki insaat firmalari küçük ve orta ölçekli olup 80' lere kadar
uluslararasi pazardan uzak kalmislardir. Ancak son on yilda ortak pazarda yerini almaya
baslamistir.Ülkenin en büyük restorasyon okullarindan biri burada yer almaktadir ve buradaki firmalar
restorasyon bakim ve onarim islerinde faaliyet göstermektedirler.
TARIM
Toskana Bölgesi'ndeki toplam zeytin üretiminin hemen hemen hepsi, otomatiklestirilmis 400 parçalama
makinesinde yapilmaktadir. Bölgenin profesyonel bagciliktaki firma sayisi yaklasik 10 bindir ve her yil 3
milyon 100 kilo üzüm 2 milyon hektolitre saraba dönüstürülmektedir. Bu firmalardan bin tanesi kaliteli
sarap üretmektedir. Üretilen
en ünlü sarap ise Chianti'dir. Chianti'nin yanisira il Brunello di Montalciano, il Nobile di Montepulciano, la
Vernaccia di San Giminiano e il Carmignano gibi kiymetli saraplarda bu bölgenin ürünleridir. Yetistirilen
üzümler kuru üzüm imalatinda da kullanilmaktadir. Toskana Bölgesi kuru üzüm üretiminde Ýtalyan
bölgelerinin arasinda birinci, kasa üzüm üretiminde ise besinci sirada yer almaktadir.
SARAPÇILIK
Italya'nin iki önemli sarap üretim merkezi Asti ve Toskana cennetten birer köse gibidirler. Italya Sarap
Tadimcilari Federasyonu ve Sarap Teknisyenleri Birliklerinin (FISAR, AET, Sarap Turizmi Derneklerinin
(Movimento del Turismo Vino, Associazone Nazionale Citta del Vino), benzer derneklerin, en güzel
Enoteca'larin önemli bir bölümünün ve üstat Enologlarin Toskana bölgesi'nde bulunmasi Italyanlarin
bagcilikta ve sarap üretiminde çok ilerlemis olmalarinin göstergesidir. Toskana bölgesinin bu sektördeki
gücünde iklim özelliklerinin, baglarinin mikro klima sartlarinin üzüm yetistirilmesine uygun olmasi,
Italyan ve Avrupali sarap severlere yakin olmasi, bunlarin yani sira enfes dogal ve tarihi güzelliklere
sahip olmasi önemli rol oynar. Toskana bölgesi ayrica tüm Avrupa ülkeleri için bir Agroturizm cennetidir.
Almanya ve Kuzey Avrupa'dan gelen turistler bu bölgede gerçek agroturizm olanaklarindan doyasiya
yararlanmaktadirlar. Turizm, rekreasyon, tatil ve doga cenneti olan bu güzel bölge tarihi degeri ile de
ayri bir öneme sahiptir. Tüm bu olanaklari daha da iyi degerlendirmek amaci ile Toskana sakinleri ve
yerel yöneticiler müsteri memnuniyetini önde tutarak Movimento del Turismo Vino, Associazone
Nazionale Citta del Vino ve benzeri isimli sarap turizmi organizasyonlarini olusturmuslar.
YÖRESEL YEMEKLER
Tuzlu ekmek, mantar, kestane ve badem üretiminde Toskana Bölgesi, bölgeler arasinda 1. sirada yer
almaktadir.
Ayni zamanda Montalcino bali, Pienza peyniri, Floransa biftegi, Casentino salami ve domuz eti gibi
çesitli ürünler de bölgede üretilmektedir. Bu ürünleri ve Toskana'nin adini dünyada duyurmayi amaç
edinen 5.500 firma da bölgede faaliyet göstermektedir.
Toskana ayni zamanda tütün ve çiçek yetistiriciligi de yapmaktadir. Üretimde Liguria Bölgesinden sonra
ikinci sirada yer almaktadir. Pistoia sehri üretim merkezidir. Burada yaklasik yirmi firma ve binlerce
fidanlik 4.000 çalisaniyla faaliyet göstermektedir.
TURIZM
Toskana, yaklasik 500 km'lik bir kiyi seridine sahiptir. Bunun disinda, bölgede yüksek daglar
bulunmamasina ragmen, kis turizmi oldukça gelismistir. Kayak tesislerine sahip olan en önemli
merkezler Pistoia Alpleri'ndeki Abetone, Cutigliano, San Marcello adli kayak merkezleri ve Amiata
dagindaki Abbadia San Salvatore Kayak Merkezidir. Su seviyesinin yüksek kaldigi zamanlarda ise, yaz
ve kis turizmi yerine kongre turizmi öne çikmaktadir.
Sahip oldugu 100 bin kongre salonuyla Italya'nin ikinci önemli bölgesidir. Otellerin toplam yatak
kapasitesi 220 bindir. Toskana her yil yaklasik 9 milyon turist tarafindan ziyaret edilmektedir
   
  << İtalya Hakkında Listesine Git
  © İZMİR İTALYAN TİCARET ODASI design & developed by Tanıdık Ajans