Yapılan Etkinlikler  
İtalya Hakkında  
İşbirliği Teklifleri  
İtalya'daki Fuarlar  
Ege'deki İtalyan Firmalar  
Yararlı Linkler  
İtalya'da Tatil Günleri  
Talepleriniz  
İnsan Kaynakları  
Üyelik  
Sık Sorulan Sorular  
İletişim  
 
 
 

 
İzmir İtalyan Ticaret Odası
ISO 9001:2008
kalite belgesine sahiptir
       
   İTALYA HAKKINDA
  TORINO2005 Şubat ayında XX. Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan Torino, Avrupa’nın ulaşım ağının tam ortasında yer alan İtalya’nın en eski ve en gelişmiş sanayi şehridir.
Piemonte Bölgesi’nde bulunan ve Giovanni Agnelli tarafından 1899 yılında kurulan Torino İtalya’nın en önemli sanayi grubu olan FIAT’a ev sahipliği yapmaktadır. Fiat’ın yanında otomobil yan sanayi ve tasarım alanında da birçok sanayi devi (SKF, Dayco, Bertone, Italdesign-Giugiaro, Pininfarina) yine Torino’da yer almaktadır.

Bölge sanayideki gücü ile birçok alanda dünyada çok önemli bir yere sahiptir:
- Uluslararası kahve sektöründe 1600 çalışanı ile İtalya pazarının %45’ine sahip olan ve üretiminin %30’unu ihraç eden lider Lavazza;
- İçki sektöründe Martini & Rossi;
- Şekerli gıdalar alanında Ferrero;
- Havacılık ve uzay alanında Alenia, Fiat Avio, Microtecnica;
- Komünikasyon alanında Motorola, Noicom;
- Tekstil sektöründe ise yüksek kaliteli iplik ve kumaşlarıyla bu bölgede faaliyet gösteren Valentino, Cerruti, Ungaro gibi ünlü markaların üreticisi olan GFT Grup. 
  Torino 2005 yıl Aralık ayında İzmir, Barselona, Marsilya, Perth, Houston ve Atina İtalyan Ticaret Odaları’nın ortak projesi olan “Italy Tour Congress”e ev sahipliği yapmıştır. Proje dolayısıyla 3 gün boyunca Torino ve çevresi’ndeki Kongre merkezleri gezilmiştir. Torino’da “Le Meridien Lingotto” (www.expo2000.it)  ve “Torino Incontra” (www.torinoincontra.it) adlı 2 adet büyük kongre merkezi bulunmaktadır. Bölgedeki kongre organizasyonlarını düzenleyen Torino Convention Bürosu’na ulaşılarak Torino ve bu şehirde kongre düzenlemek ile ilgili her türlü bilgi alınabilir. (www.torinoconvention.it)
Türkiye ile Piemonte Bölgesi arasındaki ticaret de önemli boyutlar kazanmıştır. Türkiye’nin Piemonte Bölgesi’ne yaptığı ihracat 2004 yılında 690 milyon Euro iken 2005 yılında %16,8 oranında artış göstererek 806 milyon Euro’ya ulaşmıştır. Bu bölgeden yapılan ithalat ise 2004 yılında 995,5 milyon Euro iken 2005 yılında %5 oranında düşerek 940 milyon Euro olmuştur.

En çok ihraç edilen ürünler ulaşım araçları (431,8 milyon Euro), tekstil, kauçuk-plastik ve metal ürünleridir. En çok ithal edilen ürünler ise ulaşım araçları (467,7 milyon Euro), makine ve mekanik teçhizatlar, giyim ve tekstil ile kimya ve plastik ürünleri olmuştur.

Türkiye’nin Torino’ya yaptığı ihracat 2004 yılına göre %8 oranında artarak 536 milyon Euro olarak gerçekleşmiştir. Ulaşım araçları sektöründeki ihracat geçen yıla göre %8 oranında artış göstermiş ve ihracatın en önemli kısmını oluşturmuştur. Torino’ya ihraç edilen diğer önemli ürünler tekstil ve metal ürünleri olmuştur. Torino’ya yapılan ithalat ise 2005 yılında bir önceki yıla göre %5 oranında azalarak 672,5 milyon Euro olarak gerçekleşmiştir. Torino’dan yapılan ithalatta başlıca sektörlerden olan elektrik ve elektronik makine ve mamullerin alımında %10, ulaşım araçlarında ise %7’lik bir azalma yaşanmıştır. 


   
  << İtalya Hakkında Listesine Git
  © İZMİR İTALYAN TİCARET ODASI design & developed by Tanıdık Ajans