Yapılan Etkinlikler  
İtalya Hakkında  
İşbirliği Teklifleri  
İtalya'daki Fuarlar  
Ege'deki İtalyan Firmalar  
Yararlı Linkler  
İtalya'da Tatil Günleri  
Talepleriniz  
İnsan Kaynakları  
Üyelik  
Sık Sorulan Sorular  
İletişim  
 
 
 

 
İzmir İtalyan Ticaret Odası
ISO 9001:2008
kalite belgesine sahiptir
       
   İTALYA HAKKINDA
  BOLOGNA


Bologna, İtalya’nın kuzeyindeki Emiglia Romagna Bölgesinde olup, bu bölgenin en büyük metropol şehirlerinden biridir. Binalarının kızıl olması nedeniyle kızıl şehir olarak da adlandırılan Bologna’ da Ortaçağ mimarisinin zengin örneklerine rastlamak mümkündür.  Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Bologna Üniversitesi de bu şehirdedir. Bologna gelişmiş teknoloji, altyapı ve ekonomisiyle hem İtalya’nın hem de Avrupa’nın önde gelen ticaret merkezlerinden biridir. Gelişmiş sanayi ve teknolojisi sayesinde, İtalya’nın dış ticaret kapasitesinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Bugün, Bologna ihracatının %47 sini 15 Avrupa Birliği ülkesine, % 63 ünü Kuzey Amerika, Asya ve Ortadoğu ülkelerine gerçekleştirmektedir. Global bir ekonomik durgunluk yaşanmasına rağmen, bölgedeki ekonomik faaliyetler büyümeye devam etmektedir.
   Özellikle demir- çelik,makine,kimya,deri,rafineri petrol ve sentetik lif sektörü Bologna’nın önde gelen dinamik sektörlerini oluşturmaktadır. 2005 yılı itibariyle Bologna’daki kayıtlı toplam şirket sayısı 97,952’dir. Bu şirketlerin 88,141’i aktif olarak faaliyet göstermektedir. Son yıllarda özellikle inşaat sektörüne yapılan yatırımlarda önemli bir artış gözlenmektedir. Bölgede faaliyet gösteren Bologna Ticaret Odası, bölgenin ekonomisini geliştirmek adına, bölge şirketlerine İtalya ve dünya çapında pazarlarını geliştirmeleri için çeşitli olanaklar sağlamaktadır. Ayrıca bölgede yabancı yatırımı arttırmak için Bologna’nın gelişmiş sanayi ve ticari faaliytlerini yansıtan tanıtım, organizasyon ve fuarlar düzenlemektedir.
   
  << İtalya Hakkında Listesine Git
  © İZMİR İTALYAN TİCARET ODASI design & developed by Tanıdık Ajans