Yapılan Etkinlikler  
İtalya Hakkında  
İşbirliği Teklifleri  
İtalya'daki Fuarlar  
Ege'deki İtalyan Firmalar  
Yararlı Linkler  
İtalya'da Tatil Günleri  
Talepleriniz  
İnsan Kaynakları  
Üyelik  
Sık Sorulan Sorular  
İletişim  
 
 
 

 
İzmir İtalyan Ticaret Odası
ISO 9001:2008
kalite belgesine sahiptir
       
   İTALYA HAKKINDA
  GENOVA


 


Günümüzdeki Genova şehrini anlatmadan önce Cenevizlilerin eski İstanbul yani Constantinopolis’deki tarihini ve 1860’a uzanan Italya ile birleşmesini hatırlatmadan geçmek istemedik.
Tarihte Cenevizliler olarak bilinen Genovalılar 12. yüzyılın başlarından itibaren gemicilikte kısa sürede ilerlediler. Deniz ticaretinden büyük gelir elde ettiler. Ege ve Karadeniz kıyılarında ticaret kolonileri kurdular. Bizans’tan imtiyazlar elde etmeye başlayan ve Haliç kıyısına yerleşen Cenevizliler şehrin 1204’te Latinler tarafından istila edilmesi üzerine yerlerini Venediklilere kaptırdılar ve 13. yy’da karşı yakada, Galata bölgesine yerleşmeye başladılar. Cenevizliler zamanla mahalle sınırlarını genişlettiler, surlarının dışına taştılar, Venediklilere ve sonra da Osmanlılara karşı güvenliklerini sağlamlaştırdılar. ”Isa Kulesi” anlamına gelen “Christea Turris”i yani günümüzdeki “Galata Kulesi”ni inşa ettiler.Cenevizliler Vendikliler ile ticaret alanında devamlı rekabet ettiler. 13.yüzyılın sonlarında Korsika adasının kontrolünü ellerine geçirdiler. Ceneviz Cumhuriyeti 1499 – 1528 yılları arasında bir süre Fransızların egemenliği altına girdi. Cenevizli kumandan Andre Dorya Fransızları Genova’dan püskürttü ama 1538 yılında Barbaros Hayrettin Paşa ile yaptığı Preveze savaşını kaybetti. 18 yüzyılda Ceneviz Cumhuriyeti gerilemeye başladı. 1768 yılında Korsika’yı Fransa’ya satmak zorunda kaldı.  1797 yılında Napolyon Bonapart Genova’yı işgal ederek Ligurya Cumhuriyeti’ni kurdu. 1805 yılında bir süre Fransa’nın bir parçası oldu. 1860 yılından sonra da İtalya’ya katıldı.
1492 yılında Amerika kıtasını keşfeden Kristof Kolomb Cenevizli bir denizciydi

.

                           GÜNÜMÜZDE GENOVA

Genova, 873.604 kişilik nüfusu (2002) ve 1.838 km2’lik yüzölçümü ile Liguria Bölgesi’nde, Batı Akdeniz’in en kuzey noktasında yer almaktadır. Milano’dan 100 km., Roma’dan 400 km. uzaklıktadır.  34 km.lik sahil şeridine sahiptir. Akdeniz’in en önemli ticari ve endüstriyel şehirlerine yakın olması Genova ve Genova Limanı’nı deniz ticaretinin merkezi haline getirmiştir.  Modern terminalleri, içinde barındırdığı gemi inşa tersaneleri ve yoğun ticari trafiği ile Avrupa’nın ve dünyanın en önemli ve en gelişmiş limanlarından biridir. (www.porto.genova.it)

Bugün, tarihte olduğu gibi, önemli bir liman kenti, ticaret ve sanayi merkezi olma geleneğini sürdürmenin yanı sıra ileri teknoloji ve turizm alanlarına yönelerek imajını yenilemiştir. İtalyan Teknoloji Enstitüsünün merkezi için Genova’ nın seçilmiş olması ve yakın zamanda Erzeli bölgesinde bir teknolojik kentin kurulacak olması bunun en güzel kanıtıdır. Avrupa’nın en büyük tarihi şehir merkezlerinden birine sahip olan Genova’ nın önemli tarihi yapıları UNESCO’ nun Dünya mirasına aday gösterilmeye hak kazanmıştır. Yine bu yüzdendir ki şehir 2004 yılında Avrupa’nın kültür başkenti olmuştur. Bu vesileyle tarihi binaların birçoğu restore edilmiş, şehir adeta yenilenmiştir. 46 ülkenin diplomatik temsilciliğinin olması (Türkiye de dâhil olmak üzere) şehrin önemini ispatlayan diğer bir önemli veridir.
Genova konumunun verdiği avantaja bağlı olarak oldukça gelişmiş bir ekonomiye sahiptir. Özellikle limana yakın bölgelerde sanayi oldukça gelişmiştir. Yüksek teknolojiden gemi yapımına, eczacılıktan bilimsel araştırmalara, makineden biyomedikale, ticaretten lojistiğe kadar pek çok önemli alanda faaliyet söz konusudur. Limanda yer alan tersaneler demir çelik ve mekanik sanayisinin gelişmesine oldukça etkili olmuştur. 


 Özellikle limana bağlı olarak hizmet sektörü (nakliye, lojistik, ticaret, turizm) oldukça gelişmiştir. Şehirde seracılığa dayalı tarım da diğer sektörler kadar olmasa da oldukça ön plandadır. Zeytin, üzüm ve çiçek üretiminde geçmişten gelen geleneksel altyapısıyla Genova biyolojik tarımda ön sıralarda yer almaktadır. Genova’ da çalışan sayısı 343.000’dir. (2004): % 74,5 hizmet sektöründe, % 24 sanayide, %1,5 tarım sektöründe faaliyet göstermektedir.
Şehrin ekonomik yapısının değişmesiyle özellikle teknolojiye dayalı firmalar son dönemde kurulan organize sanayi bölgelerine kaydırılmaktadır. 150 firma ve 7500 çalışana sahip olan elektronik ve teknoloji dayalı sanayi sektörünün merkezi Sestri’dir. Marconi, Elsag, Esaote gibi büyük firmalar ve bunların çevresinde toplanmış, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren onlarca firma bu bölgede toplanmıştır. Renzo Painoi imzalı Erzeli tepesinde bir teknoloji kentinin kurulmasını öngören Leonarda isimli proje bu sektördeki firmalara yeni olanaklar sunacaktır. 200 firma kapasiteye sahip olması düşünülen tekno-kentte araştırma laboratuarları ve ileri teknoloji merkezlerinin de faaliyet göstermesi tasarlanmaktadır. Bunun yanı sıra diğer sektörler içinde yeni alanların açılmasına devam edilmektedir.
Şehir son yıllarda yaptığı atılımlarla sinema sektöründe kendini göstermeye başarmıştır. 2000- 2003 yılları arasında, sadece 3 yıl içerisinde, 917 adet film, dizi, belgesel ve reklâm filmi çekilmiştir.
Şehirde, 8 tiyatro, 57 sinema salonu, 30 müze (www.museigenova.it) yer almaktadır. En çok ziyaret edilen merkezler arasında ilk sıralarda Palazzo Ducale (www.palazzoducale.genova.it). Avrupa’nın en büyük akvaryumu (www.acquario.ge.it) ve Genova Fuarı (www.fiera.ge.it) bulunmaktadır.

Genova Fuar’ında düzenlenen en önemli fuarlardan biri olan Salone Nautico Internazionale (gemi/yat, ilgili teknolojiler ve malzemeler) Fuarı’na Türkiye’den toplu katılım gerçekleştirdiği gibi Fuar’ı ziyaret eden Türk firmaların da sayısı oldukça fazladır. Diğer önemli fuar ise Euroflora’dır. (Çiçekçilik ve Seracılık)

Genova Üniversitesi 11 fakülte, 54 bölümde verdiği eğitim ve 1689 öğretim üyesinden ve araştırma görevlisinden oluşan kadrosu ile İtalya’nın en önemli üniversitelerinden biridir. (www.unige.it)
Genova’yı anlatırken şehrin sınırlarının dışına taşmamak mümkün değildir. Genova’dan yola çıktığınızda Liguria denizi boyunca uzanan denizle dağların arasında sıkışmış küçük ama adından çokça söz ettiren birçok kasaba mevcuttur. Portofino, Camogli, Santa, Marghrita Ligure, Rapollo, Arenzano, Sestri Levante, Porto Venere, Tellaro, Cinque Terre ve sahil boyunca uzanan daha birçok kasaba mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Dünyanın ilk uluslararası turizm merkezi sayılan Portofino, daracık bir limanın çevresinde, zeytinliklerin, bğların ve meyve bahçelerinin çevrelediği tepelere yayılmış bir sahil kentidir. 1950 ve 60’larda dolce vita’nın (tatlı hayat) sembolü haline gelmiştir.

Genova Belediyesi
www.comune.genova.it

Liguria Bölge Müdürlüğü
www.regioneliguria.it

Turistik Bilgi için
www.terredimare.it


   
  << İtalya Hakkında Listesine Git
  © İZMİR İTALYAN TİCARET ODASI design & developed by Tanıdık Ajans