Yapılan Etkinlikler  
İşbirliği Teklifleri  
İtalya'daki Fuarlar  
Ege'deki İtalyan Firmalar  
Yararlı Linkler  
İtalya'da Tatil Günleri  
Talepleriniz  
İnsan Kaynakları  
Üyelik  
Sık Sorulan Sorular  
İletişim  
 
 
 

 
İzmir İtalyan Ticaret Odası
ISO 9001:2008
kalite belgesine sahiptir
       
   İTALYA HAKKINDA
  İTALYA HAKKINDA GENEL BİLGİ


Yüzölçümü: 301.338 Km2
Nüfusu:
60.067.554 (31 Ocak 2009 verileri)

Nüfus yoğunluğu: Km2’ye 199,3 kişi
Başkent: Roma (2.724.668)
Diğer önemli şehirleri: Milano, Napoli, Torino, Palermo, Genova, Bologna, Floransa.
Etnik gruplar: İtalyan (%96,),Arnavut (%0,5),Faslı (%0,4),Romen (%0,3),diğer (%2,3).
Resmi dil: İtalyanca 

Din: Katolik (%90), Protestan (%1), Diğer (%9)
Para Birimi: Euro

Saat farkı: 1 saat geri (Türkiye’ye göre) 
Cumhuriyet Bayram: 2 Haziran (1946)
İtalya'nın Birleşmesi: 17 Mart 1861

Avrupa Birliğine giriş tarihi: 25 Mart 1957 (kurucu üye)

İnternet alan adı: it

Uluslararası arama kodu: 0039

Başbakan: Mario Monti

Cumhurbaşkanı: Giorgio Napolitano 

 

Temel Ekonomik Göstergeler
GSYİH: 1.814.557 milyar dolar (2008)

GSYİH Büyüme Hızı: -1% (2008)

Kişi başına düşen milli gelir: 30.581 dolar (2008)

Enflasyon oranı: 3,6 % (2008)

İşsizlik oranı: 6,7 % (2008)

Sektörlere göre işgücü dağılımı: %66,5 hizmetler, %29,7 sanayi, %3,8 tarım

 

Coğrafya

İtalya, kuzeyde Fransa (488 km), İsviçre (740 km) , Avusturya (430 km) ve Slovenya (232 km) ile sınırlı, geri kalan bölümünde ise denizlerle çevrili, Güney Avrupa’da, Akdeniz’in ortasında bulunan kuzeyden güneye 1.300 km. boyunca uzanan bir yarımadadır. İtalya’da, en büyükleri Sicilya (25.426 km2) ve Sardunya (23.813 km2) olan birçok ada bulunmaktadır. Toplam sahil şeridi 7.600 km’dir. En yüksek tepesi 4.810 metre ile Monte Bianco, en uzun nehirleri Po (652 km), Adige (410 km) ve Tevere (405 km)’dir. Başlıca gölleri ise Garda Gölü (370 km2), Maggiore Gölü (170 km2), Como Gölü (146 km2)’dür.

 

İklim
Akdeniz ikliminin görüldüğü güney ve orta İtalya'da yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık geçmektedir. Kuzeyde ise karasal iklim görülmektedir, kışlar soğuk geçmektedir.


Yönetim Şekli
İtalya, yönetim olarak, 20 bölge, 107 vilayet ve 8100 belediyeye ayrılmış parlamenter bir cumhuriyettir. Cumhurbaşkanı devletin başıdır, parlamento tarafından seçilir ve 7 yıl görev yapar. Ulusal yasama yetkisi, 5 yılda bir halk tarafından genel seçim ile belirlenen iki meclisten oluşan (Temsilciler ve Senato) parlamentoya verilmiştir. Yürütme yetkisi, bir meclis başkanı (parlamento tarafından seçilen ve cumhurbaşkanı tarafından atanan), bir başkan yardımcısı ve 23 bakandan oluşan Hükümet’in elindedir: yürütme aynı kurulun başkanı tarafından yönetilen Bakanlar Kurulu tarafından gerçekleştirilir. Yargıda en yüksek karar birimi Yargıtay’dır. Anayasa Mahkemesi, yasalar ve İtalya Cumhuriyeti arasındaki herhangi bir uyuşmazlığa ilişkin düşüncelerini belirtir. Uluslararası bağlamda, İtalya, Avrupa Birliği, NATO ve AET’nin kurucu üyelerindendir. Ayrıca, G–8 üyesidir.

 

Ekonomi

İtalya, 2008 yılında, 1.814.557 milyar dolar değerindeki gayri safi yurt içi hâsılası ile dünyanın en büyük ekonomik güçlerinden biridir: 2008 yılında kişi başına düşen gelir 30.581 dolar olarak gerçekleşmiştir. 2008 yılı enflasyon oranı %3,6 olmuştur. İtalyan sanayisinin en gelişmiş sektörleri arasında mekanik, yapı, kimya ve taşıt araçları sanayi başta gelir. Turizmin rolü de oldukça önemlidir. UNESCO, İtalya’nın, dünyanın en büyük kültürel mirasına sahip olduğunu açıklamıştır. İtalya’nın en önemli gücü diğer sanayileşmiş ülkelere oranla küçük ve orta ölçekli firma sayısının fazlalığıdır: 4 milyondan fazla firmanın %98’i 19 kişiden daha az çalışana sahiptir (firma başına ortalama 3,98 çalışan düşmektedir). Büyük ölçekli firmalar daha çok Kuzey ve Orta İtalya’da toplanırken güney daha çok tarım ve turizm alanında faaliyet gösteren küçük işletmelerden oluşmaktadır. İtalyan ekonomisinin bir diğer gücü ise “küme” olarak adlandırılan ve aynı sektörde, her biri üretim aşamalarının başka bir dalında uzmanlaşmış birçok firmanın sıkı ekonomik ilişkiler içerisinde bir arada bulunduğu organizasyonlardır: bugün İtalya’da 200’den fazla küme bulunmaktadır.

 

Ulaşım ve Altyapı
Karayolları uzunluğu: 484.688 km
Demiryolları uzunluğu: 19.459 km
Havaalanı sayısı: 133
Liman sayısı: 24

İtalya’nın konumu sayesinde kara, deniz ve hava ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Yurtiçi ulaşımda özellikle hızlı trenler tercih edilmektedir (www.trenitalia.it). İtalya’dan dünyanın birçok şehrine farklı havayolu şirketleri ile ulaşmak mümkün olduğu gibi Avrupa’nın önemli şehirlerine ekonomik uçuşlar (low cost) ve tren yoluyla ulaşılabilir. İtalya’nın limanları da özellikle nakliye ve lojistik bakımından oldukça gelişmiştir. Zaten ülkenin tarihine bakıldığında ticaretinin gelişiminde limanların rolü büyüktür. Başlıca limanları Ancona, Brindisi, Bari, Cenova, Gioia Tauro, Livorno, Napoli, Salerno, Trieste, Venedik’dir.

Ankara, İstanbul ve İzmir’den Münih ya da Franfurt aracılığıyla Lufthansa havayolları ile İtalya’nın birçok şehrine ulaşmak mümkündür. Ayrıca Türk Hava Yolları ile İstanbul’dan Roma, Milano ve Venedik seferleri yapılmaktadır. Yine İstanbul’a Milano ve Roma’dan AllItalia’nın direk seferleri mevcuttur. Uçuş süresi yaklaşık iki buçuk saattir.

Dış Ticaret

İtalya dış ticaretini geliştirmek ve dünyada lider olduğu sektörlerdeki pazar payını korumak adına farklı çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bu çalışmalar Ekonomiyi Geliştirme ve Uluslararası Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmekte, İtalya’nın Ticaret ve Ekonomi ile ilgili tüm kurum ve kuruluşları tarafından desteklenmektedir.

2008 yılında İtalya 365,806 milyar Euro değerinde ihracat gerçekleştirmiştir.

İhraç ettiği başlıca ürünler makine ve mekanik aksamlar, metal ve metal ürünler,  taşıt araçları, kimyasal ürünler ve sentetik – suni iplik, elektrikli ve hassas aygıtlar, tekstil ve hazır giyim ürünleri, gıda ürünleri, içecek ve tütün, deri ve deri ürünleri, plastik ve kauçuktan ürünler ile rafine edilmiş petrol ürünleri olmuştur.

İhracat yaptığı ülkelerin başında Almanya (46,645 milyar Euro), Fransa (40,957 milyar Euro) , İspanya (23,898 milyar Euro), ABD (23,038 milyar Euro), İngiltere (19,234 milyar Euro) gelmektedir.

 

2008 yılında İtalya 377,284 milyar Euro ithalat gerçekleştirmiştir.
İthal ettiği başlıca ürünler madenler, metal ve metal ürünleri, kimyasal ürünler ve sentetik – suni iplik, taşıt araçları, elektrikli ve hassas aygıtlar, makine ve makine parçaları, gıda ürünleri, içecek ve tütün ile tekstil ve hazır giyim ürünleri olmuştur.

İthalat yaptığı ülkelerin başında Almanya (60,351 milyar Euro) Fransa (32,307 milyar Euro), Çin (23,600 milyar Euro), Olanda (20,208 Euro), Libya (17,390 milyar Euro)  gelmektedir.

 

Türkiye ile Ticaret
2008 yılında İtalya ve Türkiye arasındaki ticaret hacminde bir önceki yıla göre %7,5 oranında artış olmuştur. Türkiye’den İtalya’ya yapılan ihracat 5,626 milyar Euro, İtalya’dan Türkiye’ye yapılan ithalat 7,922 milyar Euro olarak gerçekleşmiştir. İtalya, 2008 yılında da Rusya ve Almanya’dan sonra Türkiye’nin en önemli üçüncü ticari ortağı olmayı sürdürmüştür.

Türkiye’den İtalya’ya en fazla ihracat otomotiv sektöründen gerçekleşmektedir (binek otomobilleri ile eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar). Bunu petrol yağları, kabuklu meyveler, televizyon alıcıları ve video monitörleri, kara taşıtları için aksam ve parçalar, örme hazır giyim ve iç giyim eşyası ile demir-çelik çubuklar izlemektedir.

 

İtalya’dan Türkiye’ye en çok ithal edilen ürünlerin başında ise kara taşıtları için aksam ve parçalar, petrol yağları, ilaçlar, yıkama – temizleme – kurutma – doldurma vb işler için makine ve cihazlar, dizel - yarı dizel motorlar gelmektedir.

 

Ege Bölgesi ile Ticaret

2008 yılında Ege Bölgesi’nden İtalya’ya yapılan ihracat 836, 382 milyon dolar, Ege Bölgesi’ne İtalya’dan yapılan ithalat ise 777,400 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

 

Ege Bölgesi’nden İtalya’ya en çok ihraç edilen ürünler dizel / yarı dizel taşıtlar, otomobil, benzen (benzol), rafine zeytinyağı, yuvarlak çubuklar, renkli televizyon, fuel oiller, buzdolabı, motorin, çimento / portland, deniz levreği, alüminyum jant, pamuktan örme tişört, feldispat, çekirdeksiz üzüm, çam fıstığı, filmaşin (tel ve çivi imali için) ve ısıtma kazanlarıdır.

 

İtalya’dan Ege Bölgesi’ne en çok ithal edilen ürünler ise TV için renkli tüp, çamaşır makinesi, sigara filtresi, kombine biçerdöverler, helikopter, seramik kalıplama ve şekil verme makinesi, etilen, traktör ve diğer zirai araçlar, paketleme / ambalajlama makinesi, kauçuk ve plastikten enjeksiyon makinesi, dokuma makinesi, tütün hazırlama makinesi, balık yemi ve güneş gözlüğüdür.  

   
  << İtalya Hakkında Listesine Git
  © İZMİR İTALYAN TİCARET ODASI design & developed by Tanıdık Ajans