Yapılan Etkinlikler  
İtalya Hakkında  
İşbirliği Teklifleri  
İtalya'daki Fuarlar  
Ege'deki İtalyan Firmalar  
Yararlı Linkler  
İtalya'da Tatil Günleri  
Talepleriniz  
İnsan Kaynakları  
Üyelik  
Sık Sorulan Sorular  
İletişim  
 
 
 

 
İzmir İtalyan Ticaret Odası
ISO 9001:2008
kalite belgesine sahiptir
       
   Sık Sorulan Sorular
 

İzmir İtalyan Ticaret Odası’nın faaliyetleri tam olarak nelerdir?

İzmir İtalyan Ticaret Odası, Türkiye ve İtalya’daki firma ve kurumlara (öncelikli olarak üyelerine) bilgilendirme, araştırma ve asistanlık hizmeti veren İtalyan Odalarbirliği ve İtalyan Uluslararası Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren bir kuruluştur. İtalyan ve Türk firmalarının tanışmaları, buluşmaları, işbirliği yapmaları ve hatta ortaklık kurmaları için gerekli zemini hazırlar. Daha ayrıntılı bilgi için web sitemizin “etkinlikler” ve “hizmetler” bölümlerini ziyaret edebilirsiniz.

İzmir İtalyan Ticaret Odası’na üye olmak firmamıza ne fayda sağlar?

Odamıza üyelik, dünyada 55 farklı ülkede faaliyet gösteren 81 İtalyan Ticaret Odası’ndan oluşan bir sisteme üye olmak anlamına gelmektedir.  Böyle bir zincire üyelik her şeyden önce üye firma ve kuruma saygınlık kazandırmaktadır. Odamız hizmetlerinde ve etkinliklerinde üyelerine öncelik vermektedir. Odamıza ulaşan talepler üye veri tabanımız göz önüne alınarak değerlendirilmekte ve bu konuda öncelikli olarak üyelerimize bilgi verilmektedir.
Üyelik yalnızca bireysel çıkar sağlama olarak değil, bir sivil toplum dayanışmasına katkıda bulunma olarak da değerlendirilmelidir. Odamıza kayıtlı bulunan her üye İtalya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişimine dolayısıyla küreselleşmeye katkı sağlamaktadır.    

İzmir İtalyan Ticaret Odası’na herkes üye olabilir mi? Üyelik prosedürleri nelerdir?

18 yaşını doldurmuş İtalya ile iş ilişkisi olan ya da olmayan gerçek ve tüzel kişiler İzmir İtalyan Ticaret Odası’na üye olabilirler. Üye olmak için üyelik başvuru formu, bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi ve 2 adet fotoğrafın Odamıza ulaştırılması gerekmektedir. Bu belgeler her ay gerçekleştirilen Yönetim Kurulu Toplantısı’nda değerlendirilmeye alınmaktadır ve başvuru talebi sahibine en kısa sürede sözlü ve yazılı olarak yanıt verilmektedir. Başvuru talebi onaylandıktan sonra yıllık üyelik aidat bedeli olan 450 TL'nin ödendiğini belgeleyen dekontun Odamıza ulaştırılması gerekmektedir.

İtalya’daki ve Türkiye’deki kurumlarla yapılan ortak çalışmalar ve bu çalışmalar sırasında ortaya çıkan yeni fikirler ve talepler o yıl yapılacak olan faaliyet programını belirler. Faaliyet programı bir yıl önceden belirlenir, Yönetim Kurulu ve İtalyan Uluslararası Ticaret Bakanlığı’nın onayına sunulur. Onaylanan projeler kesinleştirilir ve programa alınır. 

İtalyan Ticaret Odası’nın İtalya’daki kurumlarla ilişkisi ne seviyededir?

İzmir İtalyan Ticaret Odası Odalarbirliği’ne ve İtalya’daki Uluslararası Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Dolayısıyla İtalya ve İtalya dışındaki tüm İtalyan Ticaret Odaları ile arasında yoğun bir bilgi alışverişi söz konusudur. Ortak projeler gerçekleştirilen oda ve kurumlar ile daha sıkı bir ilişkiye sahiptir. Yılda bir kez gerçekleştirilen Genel Sekreterler Toplantısı, bir kez gerçekleştirilen Dünya Konferansı ve 2 kez gerçekleştirilen Bölge Toplantıları sayesinde tüm sistem arasında koordinasyon ve işbirliği sağlanmakta ve geliştirilmektedir.   

İtalyan Ticaret Odası’na nasıl talepte bulunabilirim? Talebime ne kadar süre içerisinde yanıt verilir?
Talepler yazılı olarak (tercihen mail ile) kabul edilir ve değerlendirilmeye alınırlar. Ayrıca web sitemizdeki talep formunu doldurmak yoluyla da bize talebinizi ulaştırabilirsiniz. Geliş tarihlerine göre sıraya sokulan talepler, talebin çeşidine ve Odanın yoğunluk durumuna göre 2 gün ile 1 ay içerisinde yanıtlanırlar. Talep yazısında iletişim bilgilerinin eksiksiz bir şekilde doldurulması ve talebin açık ve anlaşılır bir şekilde yazılması gerekmektedir. Teknik terimlerin İngilizce karşılıklarının belirtilmesi son derece faydalı olacaktır. 

İzmir İtalyan Ticaret Odası vize alma konusunda yardımcı oluyor mu?

İtalyan Ticaret Odası üyelerine vize başvurusu öncesinde üyeliklerini belgeleyen bir doküman verilmektedir. Fakat bu belge üye kişinin vize alacağına dair bir garanti vermemektedir.

İzmir İtalyan Ticaret Odası iş bulma ya da eleman bulma konusunda yardımcı oluyor mu?

İzmir İtalyan Ticaret Odası kendisine ulaşan özgeçmişleri arşivlemekte ve üye firmaların bu doğrultudaki taleplerine yanıt vermeye çalışmaktadır. Ancak söz konusu bu hizmet profesyonel bir insan kaynakları hizmeti değil yalnızca bilgi aktarımı hizmetidir. Web sitemizde yer alan “insan kaynakları” bölümü de bu konudaki taleplere yanıt vermek üzere kurulmuştur.   

İzmir İtalyan Ticaret Odası İtalya’da iş bulma konusunda yardımcı oluyor mu?

İzmir İtalyan Ticaret Odası’nın bu tür bir hizmeti mevcut değildir, zaten İtalya’daki firma ve kurumlardan bu yönde bir talep gelmemektedir.

Öğrencilere Odanızda staj olanağı sağlıyor musunuz?

İzmir İtalyan Ticaret Odası yıl boyunca öğrencilere ya da yeni mezunlara tecrübe edinme fırsatı sunmaktadır. Bunun için web sitemizdeki “insan kaynakları” bölümünde yer alan stajyer başvuru formunu doldurabilir ya da şahsen Odamıza başvurabilirsiniz. Staj süresi en kısa 1 ay en fazla 6 aylık bir dönemi kapsamaktadır.     

İzmir İtalyan Ticaret Odası burs konusunda yardımcı olabiliyor mu?

İzmir İtalyan Ticaret Odası bu konuda maalesef yardımcı olamamaktadır.


İtalya’da şirket kurmak ya da şube açmak için ne yapmak gerekiyor?

Bu konuda bilgi almak için lütfen Odamızla temasa geçiniz.


        
  © İZMİR İTALYAN TİCARET ODASI design & developed by Tanıdık Ajans