Ospitalità Italiana

 

İzmir İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası 2022 yılında da Made in İtaly kalitesini arttırmak, İtalyan damak tadı, İtalyan geleneksel yemek kültürü, İtalyan gastronomi anlayışını yaymak ve korumak adına İtalyan hükümeti ve Assocamerestero tarafından aldığı yetkiyle Ege bölgesindeki İtalyan restoranlarına Made in Italy’yi tanıtmak ve gerçek İtalyan lezzetini gerçek olmayandan ayırmak için Ospitalità Italiana kalite onayı belgesini vermeye devam ediyor.

 

Odamız yurtdışında bulunan İtalyan Ticaret ve Sanayi Odalarından biri olarak 2010 yılından beri gerçek ‘’Made in İtaly’’ ürünleri ve geleneklerini kullanmakta olan restoranları ödüllendirerek bu restoranların prestijini ‘’İtalian Sounding’’ kullanmakta olan diğer restoranlardan farklı bir noktaya taşımaktaki kararlılığını sürdürmektedir. Dünya markası İtalyan mutfağının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalitesini korumaya devam etmesi, geleneklerine bağlılığını sürdürmesi ve artık insanlığın ortak bir mirası haline gelmiş olan gastronomik anlayışını kaybetmemesi tüm insanlık açısından büyük önem teşkil etmektedir.

 

İtalyan mutfağı ve yemek kültürünün yanı sıra, İtalyan gastronomisinin bir diğer önemli temsilcisi, tüm dünyada kendine yer edinebilmiş kalitesiyle bilinen italyan dondurması da 2019 yılında Unioncamere tarafından bu projeye dahil edilmiş, belirtilen nitelikleri karşılamaları halinde dondurmacıların da yine ‘‘Ospitalità Italiana’’ ile ödüllendirilebileceği belirtilmişti. Bu, İtalyan dondurmacılık geleneklerine uymakta olan dondurmacıların da yine Odamıza başvurarak gerekli nitelikleri karşılamaları durumunda bu belgeyle ödüllendirilebilecekleri ve kendilerine önemli bir prestij katabilecekleri anlamına gelmektedir.

 

Ospitalità Italiana belgesinin alınabilmesi için restoranlar ve dondurmacıların uyması gereken birçok kural bulunuyor. Bunlar kullanılan malzemelerin, en önemlisi İtalyan yemek kültürünü en üst düzeyde temsil etmekte olan zeytinyağı, peynir, şarap ve makarna gibi gıdaların İtalya menşeili olması, iç ve dış mekan tasarımının uyumlu olması, mutfakta bulunan şefin İtalyan mutfağıyla ilgili eğitim almış olması, mekanda bulunan menüdeki ibarelerin düzeni gibi bir çok gereksinimi karşılamalarıdır. Detaylı bilgi ve karşılanması gereken gereksinimlerin listesi için Odamızla iletişime geçmeniz rica olunur.

 

Bu kuralları karşılayan restoran veya dondurmacıların ‘’ Ospitalità Italiana’’ tescili alması şüphesiz mekanlarına kalite, prestij ve eşsiz İtalyan misafirperverliğini katmış olmaları anlamına gelmektedir. Buna hak kazanan restoran veya dondurmacılar için bir plaket / belge ödül töreni düzenlenir, Ospitalità Italiana Web sitesinde belgeye hak kazanan mekanların arasındaki yerini alır ve Odamız tarafından duyurusu yapılarak tanıtımı yapılmış olur.